AZ6962-1CE-12DEA
Zettler PC relay AZ6962 THT SPDT 10A 12VDC 620Ohm 28,5mmx10,1mmx12,5mm
AZ6962-1CE-12DEAAZ6962-1CE-12DEAAZ6962-1CE-12DEAAZ6962-1CE-12DEA
Manufacturer Part No.
AZ6962-1CE-12DEA
Schukat Part No.
AZ6962-1CE-12DEA
Manufacturer
990 Pcs. in stock
Contact: Switching Current (min/typ/max)
10 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
620 Ohm
Contact material
  • AgSnO2/Au
  • • Subminiature relay
    • High sensitivity - 120mW power consumption
    • Dielectric strength 5000VRMS
    • >10mm clearance and creepage distance
Application note
  • If the switching voltage is greater than 30VDC, special precautions must be taken
Dimension: Length
  • 28.5 mm
Dimension: Width
  • 10.1 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 10 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 440 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 240 V DC
Contact: Switching Load (W)
  • 300 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 10 mm
Coil resistance
  • 620 Ohm
Inductor power
  • 120 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 27.2 V
Coil: Pick-up voltage
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA
Soldering temperature, max.
  • 270°C / 5s