AZ6962-1CB-12D
Zettler PC relay AZ6962 THT SPDT 10A 12VDC 620Ohm 28,5mmx10,1mmx12,5mm
AZ6962-1CB-12DAZ6962-1CB-12DAZ6962-1CB-12DAZ6962-1CB-12D
Manufacturer Part No.
AZ6962-1CB-12D
Schukat Part No.
AZ6962-1CB-12D
Manufacturer
960 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 25 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 20 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 10 or multiple of 10)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Notice
Cross-references:
• Here you will find suitable relay sockets and accessories.
Series
AZ6962
contacts
SPDT
Contact: Switching Current (min/typ/max)
10 A
Coil: Nominal Voltage DC
12 V DC
Coil resistance
620 Ohm
Manufacturer
  • Zettler
Type
  • PC relay
Series
  • AZ6962
Product group
  • E6367
contacts
  • SPDT
Contact material
  • AgNi
Assembly Type
  • THT
Termination Style
  • Solder connection
Features
  • • Subminiature relay
    • High sensitivity - 120mW power consumption
    • Dielectric strength 5000VRMS
    • >10mm clearance and creepage distance
    • Tracking index (PTI / CTI) 250
    • Sealed
    • Reinforced insulation EN 60730-1 (VDE 0631, Part 1), EN 60335-1 (VDE 0700, Part 1)
Application note
  • If the switching voltage is greater than 30VDC, special precautions must be taken
Notice
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 28.5 mm
Dimension: Width
  • 10.1 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Weight
  • 8 g
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
  • 10 A
Contact: Switching Voltage, max. AC
  • 440 V AC
Contact: Switching Voltage, max. DC
  • 240 V DC
Contact: Switching Capacity (VA)
  • 2,500 VA
Contact: Switching Load (W)
  • 300 W
Contact resistance
  • 100 mOhm
Creepage distance
  • 10 mm
Coil design
  • monostable
Coil resistance
  • 620 Ohm
Inductor power
  • 120 mW
Coil: Nominal Voltage DC
  • 12 V DC
Coil: Operating Voltage, max.
  • 27.2 V
Coil: Pick-up voltage
  • 8.4 V
Coil: Drop-out Voltage
  • 1.2 V
Test voltage open contacts
  • 1,000 V AC
Test voltage coil/contact
  • 5,000 V AC
Response time
  • 7 ms
Drop-out time
  • 3 ms
Mechanical service life
  • 10 x 10^6 operations
Service life, electrical
  • 100,000 operations
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm
Vibration resistance
  • 1,5 mm DA
Impact resistance, functional
  • 10 g
Soldering temperature, max.
  • 270°C / 5s