YSL150F-24006250
Yingjiao AC/DC LED power supply unit CV 150W 24V 6,25A IP20 not dimmable
YSL150F-24006250
Manufacturer Part No.
YSL150F-24006250
Schukat Part No.
YSL150F-24006250
Manufacturer
144 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 31/2026
200 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1 or multiple of 1)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Operating mode
CV
Output Power
150 W
Output voltage
24 V
Output current
6.250 A
Protection Class IP
IP20
Interfaces
not dimmable
Manufacturer
  • Yingjiao
Series
  • YSL150F-150W
Product group
  • M7480
Application
  • Lighting
Operating mode
  • CV
Package/Case
  • Enclosed Plastic
Dimension: Length
  • 179 mm
Dimension: Width
  • 58 mm
Dimension: Height
  • 20 mm
Weight
  • 330 g
Label
  • SELV; MM-Zeichen; DEKRA
Dimmable
Interfaces
  • not dimmable
Manufacturer's warranty (years)
  • 5
Features
  • Flicker Free
  • Independent Control Gear
Operating conditions
MTBF
  • 200,000 h
Operating expectation
  • 30,000 h
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 1.3 A
Efficiency
  • 90 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.25 mA
Inrush current, max.
  • 65 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.9
Connection type, input
  • Screw Terminal
Output
Number of outputs
  • 1
Output Power
  • 150 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Ripple & Noise
  • 400 mVp-p
Selectable output current
Output current
  • 6.250 A
Overload protection
Type of overload protection
  • Hiccup
Short-circuit protection
Overvoltage protection
Overtemperature protection
Connection type, output
  • Screw Terminal
Safety/Certifications
Protection class
  • II
Protection Class IP
  • IP20
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,750 V