YCL60-1205000
Manufacturer Part No.
YCL60-1205000
Schukat Part No.
YCL60-1205000
Manufacturer
4 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 27/2026
200 Pcs.
Planned delivery time
Ø 17 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Output Power
60 W
Output voltage
12 V
Output current
5.000 A
Series
  • YCL60-60W
Product group
  • M7495
Dimension: Length
  • 163 mm
Dimension: Width
  • 43 mm
Dimension: Height
  • 33 mm
Weight
  • 380 g
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.4 A
Efficiency
  • 88 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.25 mA
Inrush current, max.
  • 65 A
Output Power
  • 60 W
Output voltage
  • 12 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Output current
  • 5.000 A
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,750 V