YCL40-2401660
Yingjiao AC/DC LED power supply unit CV 40W 24V 1,66A IP67 not dimmable
YCL40-2401660
Manufacturer Part No.
YCL40-2401660
Schukat Part No.
YCL40-2401660
Manufacturer
272 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 50 Pcs.
Output Power
40 W
Output voltage
24 V
Output current
1.660 A
Series
  • YCL40-40W
Product group
  • M7493
Dimension: Length
  • 148 mm
Dimension: Width
  • 40 mm
Dimension: Height
  • 30 mm
Weight
  • 310 g
Operating Temperature Min.
  • -20 °C
Operating Temperature Max.
  • 45 °C
Storage Temperature Min.
  • -40 °C
Storage Temperature Max.
  • 85 °C
Input
Mains frequency min.
  • 50 Hz
Mains frequency max.
  • 60 Hz
Input voltage min. AC
  • 220 V
Input voltage max. AC
  • 240 V
Input current
  • 0.3 A
Efficiency
  • 86 %
No load power, less than
  • 0.5 W
Leakage current, max.
  • 0.25 mA
Inrush current, max.
  • 65 A
Power factor correction (PFC)
Power factor
  • 0.9
Output Power
  • 40 W
Output voltage
  • 24 V
Output voltage tolerance
  • -5.5 %
Output current
  • 1.660 A
Isolation voltage I/P-O/P
  • 3,750 V