KNP100JT-73-3R9
Yageo Wire resistor KNP100 0411 1W 3,9Ohm 5%
RWJE003.9RWJE003.9
Manufacturer Part No.
KNP100JT-73-3R9
Schukat Part No.
RWJE003.9
Manufacturer
4.900 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Rated power
1 W
Resistance
3,9 Ohm
Resistance tolerance
5 %
    • Crimped contacts
    • Flame-retardant coating according to UL 94V-0
Dimension: Length
  • 11 mm
Diameter, resistor body
  • 4 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 3.9
Resistance
  • 3,9 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 1 W
Temperature coefficient
  • 300 ppm/°
Insulation resistance
  • 100 MOhm