KNP100JT-73-0R68
Yageo Wire resistor KNP100 0411 1W 0,68Ohm 5%
RWJE000.68RWJE000.68
Manufacturer Part No.
KNP100JT-73-0R68
Schukat Part No.
RWJE000.68
Manufacturer
3.400 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Rated power
1 W
Resistance
0,68 Ohm
Resistance tolerance
5 %
    • Crimped contacts
    • Flame-retardant coating according to UL 94V-0
Dimension: Length
  • 11 mm
Diameter, resistor body
  • 4 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 0.68
Resistance
  • 0,68 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 1 W
Temperature coefficient
  • 300 ppm/°
Insulation resistance
  • 100 MOhm