KNP100JT-73-0R1
Yageo Wire resistor KNP100 0411 1W 0,1Ohm 5%
RWJE000.1RWJE000.1
Manufacturer Part No.
KNP100JT-73-0R1
Schukat Part No.
RWJE000.1
Manufacturer
4.200 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 16 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Wire resistor
Series
KNP100
Housing
0411
Rated power
1 W
Resistance
0,1 Ohm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Manufacturer
  • Yageo
Type
  • Wire resistor
Series
  • KNP100
Product group
  • C1611
Application
  • Power applications, home appliance, industry
Housing
  • 0411
Labelling
  • according to EIA code
Assembly Type
  • THT
Features
  • • Wirewound resistor
    • Wound on a ceramic body
    • Small form factor
    • Crimped contacts
    • Flame-retardant coating according to UL 94V-0
    • Electrical and mechanical stability with tight tolerances
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 11 mm
Diameter, resistor body
  • 4 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.8 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -40 °C
Operating Temperature Max.
  • 200 °C
Technical Features
Resistance value
  • 0.1
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 0,1 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 1 W
Temperature coefficient
  • 300 ppm/°
Insulation resistance
  • 100 MOhm