CFR-25JT-52-120R
Yageo THT carbon film resistor CFR-25_G 0207 0,25W 120Ohm 5% AEC-Q200
RKBE120GRKBE120G
Manufacturer Part No.
CFR-25JT-52-120R
Schukat Part No.
RKBE120G
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Rated power
0.25 W
Resistance
120 Ohm
Resistance tolerance
5 %
Dimension: Length
  • 6 mm
Total length
  • 62 mm
Diameter, resistor body
  • 2.3 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 120
Resistance
  • 120 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
Rated power
  • 0.25 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 250 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Hold-off Voltage
  • 500 V
Insulation resistance
  • 10^10 Ohm