CFR-25JT-52-100R
Yageo THT carbon film resistor CFR-25_G 0207 0,25W 100Ohm 5% AEC-Q200
RKBE100GRKBE100GRKBE100G
Manufacturer Part No.
CFR-25JT-52-100R
Schukat Part No.
RKBE100G
Manufacturer
18.000 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 12 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 1000 or multiple of 1000)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Carbon film resistor
Series
CFR-25_G
Housing
0207
Rated power
0.25 W
Resistance
100 Ohm
Resistance tolerance
5 %
Widerstandstoleranz (IEC 60062)
J
Qualification
AEC-Q200
Manufacturer
  • Yageo
Type
  • Carbon film resistor
Series
  • CFR-25_G
Product group
  • C1110
Application
  • All general applications, energy applications
Housing
  • 0207
Labelling
  • IEC color code, 4 rings
Assembly Type
  • THT
Features
  • • AEC-Q200 certified
    • High stability
    • PPAP ready
    • RoHS compliant and halogen-free
    • Taped version
Form of Delivery
  • strapped
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 6 mm
Total length
  • 62 mm
Diameter, resistor body
  • 2.3 mm
Diameter, connecting wire
  • 0.6 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 155 °C
Technical Features
Resistance value
  • 100
Resistance unit
  • Ohm
Resistance
  • 100 Ohm
Resistance tolerance
  • 5 %
  • J
Rated power
  • 0.25 W
Max. Operating voltage (DC)
  • 250 V DC
Max. Operating voltage (AC)
  • 250 V AC
Hold-off Voltage
  • 500 V
Insulation resistance
  • 10^10 Ohm