CTLC0D0226M--
Xtron THT Pearl tantalum capacitor CTL radial 16V 22µF RM2,54mm
CTL022DCTL022D
Manufacturer Part No.
CTLC0D0226M--
Schukat Part No.
CTL022D
Manufacturer
4.050 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Capacity
22 µF
Rated voltage DC
16 V
Pitch
2.54 mm
Connections
  • 2Pin
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 6.3 mm
Dimension: Height
  • 10.5 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 22 µF
  • 22
  • ±20
Leakage current
  • 0.5 µA
Rated voltage DC
  • 16 V
Operating voltage, reduced
  • 10 V