CTLA0G0155M--
Xtron THT Pearl tantalum capacitor CTL radial 35V 1,5µF RM2,54mm
CTL001.5GCTL001.5G
Manufacturer Part No.
CTLA0G0155M--
Schukat Part No.
CTL001.5G
Manufacturer
375 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 18 Weeks
Capacity
1,5 µF
Rated voltage DC
35 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C6138
Connections
  • 2Pin
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 7 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 1,5 µF
  • 1.5
  • ±20
Leakage current
  • 0.5 µA
Rated voltage DC
  • 35 V
Operating voltage, reduced
  • 20 V