CTLA0D0225M--
Xtron THT Pearl tantalum capacitor CTL radial 16V 2,2µF RM2,54mm
CTL002.2DCTL002.2D
Manufacturer Part No.
CTLA0D0225M--
Schukat Part No.
CTL002.2D
Manufacturer
1.000 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 34/2026
2.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Capacity
2,2 µF
Rated voltage DC
16 V
Pitch
2.54 mm
Product group
  • C6134
Connections
  • 2Pin
Dimensions and Weights
Dimension: Width
  • 4.4 mm
Dimension: Height
  • 6.5 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 2,2 µF
  • 2.2
  • ±20
Leakage current
  • 0.35 µA
Rated voltage DC
  • 16 V
Operating voltage, reduced
  • 10 V