CTLA0C0106M--
Xtron THT Pearl tantalum capacitor CTL radial 10V 10µF RM2,54mm
CTL010CCTL010C
Manufacturer Part No.
CTLA0C0106M--
Schukat Part No.
CTL010C
Manufacturer
775 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
Pearl tantalum capacitor
Capacity
10 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±20
Rated voltage DC
10 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
2.54 mm
Manufacturer
  • Xtron
Type
  • Pearl tantalum capacitor
Series
  • CTL
Product group
  • C6134
Housing
  • radial
Applications
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Labelling
  • Capacity, polarity strip, voltage, polarity
Features
  • • Sintered anode tantalum capacitors
    • With epoxy coating and solid electrolyte
    • Casing coated with flame-retardant yellow epoxy powder
    • Resistant to shock and vibration
    • Radial leads
Dimensions and Weights
Pitch
  • 2.54 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 85 °C
Technical Features
Capacity
  • 10 µF
  • 10
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±20
Rated voltage DC
  • 10 V