MKY22W41006J00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 1000nF Y2 RM27,5mm
MKPY2U001K300-27MKPY2U001K300-27
Manufacturer Part No.
MKY22W41006J00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2U001K300-27
Manufacturer
270 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 162 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 6 or multiple of 6)
Capacity
1.000 nF
Pitch
27.5 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 1.000 nF
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs