MKY22W34706F00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 470nF Y2 RM27,5mm
MKPY2N470K300-27MKPY2N470K300-27
Manufacturer Part No.
MKY22W34706F00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N470K300-27
Manufacturer
234 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 324 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 9 or multiple of 9)
Capacity
470 nF
Pitch
27.5 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 15 mm
Dimension: Height
  • 26 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs