MKY22W32205I00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 220nF Y2 RM22,5mm
MKPY2N220K300-22MKPY2N220K300-22
Manufacturer Part No.
MKY22W32205I00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N220K300-22
Manufacturer
627 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 561 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 33 or multiple of 33)
Capacity
220 nF
Pitch
22.5 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 11 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 220 nF
  • 220
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • Y2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm