MKY22W31005D00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 100nF Y2 RM22,5mm
MKPY2N100K300-22MKPY2N100K300-22
Manufacturer Part No.
MKY22W31005D00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N100K300-22
Manufacturer
1.420 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 760 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 20 or multiple of 20)
Capacity
100 nF
Pitch
22.5 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • Y2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm