MKY22W21003I00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 10nF Y2 RM10mm AEC-Q200
MKPY2N010K300-10MKPY2N010K300-10
Manufacturer Part No.
MKY22W21003I00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N010K300-10
Manufacturer
2.950 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
10 nF
Pitch
10 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 13 mm
Dimension: Width
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 10 nF
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • Y2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm