MKY22W12203D00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 2,2nF Y2 RM10mm AEC-Q200
MKPY2N2.2K300-10MKPY2N2.2K300-10
Manufacturer Part No.
MKY22W12203D00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N2.2K300-10
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 25/2026
3.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
2,2 nF
Pitch
10 mm
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 13 mm
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 9.5 mm
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 2,2 nF
  • 2.2
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • Y2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm