MKY22W11003D00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-Y2 radial 300V 1nF Y2 RM10mm AEC-Q200
MKPY2N1.0K300-10MKPY2N1.0K300-10
Manufacturer Part No.
MKY22W11003D00KSSD
Schukat Part No.
MKPY2N1.0K300-10
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 26/2026
5.450 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 3000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP suppression capacitor
Class
Y2
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
1 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
10 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP suppression capacitor
Series
  • MKP-Y2
Product group
  • C5832
Housing
  • radial
Applications
  • Class Y2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, parallel capacitor between phase or neutral conductor and accessible, protectively earthed housing, bridging of the basic insulation or additional insulation, peak pulse voltage max. 5kV, also approved according to UL for X1 applications.
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Winding technology, Class Y2
    • Reliable regeneration behavior
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors: metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • High level of interference suppression due to low-loss construction with low ESR
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 13 mm
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 9.5 mm
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56/C
Technical Features
Capacity
  • 1 nF
  • 1
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage AC
  • 300 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • Y2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm