MKX2AW34705F00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X2 radial 305V 470nF X2 RM22,5mm
MKPX2N470K305-22MKPX2N470K305-22
Manufacturer Part No.
MKX2AW34705F00KSSD
Schukat Part No.
MKPX2N470K305-22
Manufacturer
2.300 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
470 nF
Pitch
22.5 mm
Applications
  • Class X2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations: parallel capacitor between phase and neutral or phase and phase, general requirements, peak pulse voltage T 2.5 kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 8.5 mm
Dimension: Height
  • 18.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Rated voltage AC
  • 305 V