MKX2AW33304J00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X2 radial 305V 330nF X2 RM15mm
MKPX2N330K305-15MKPX2N330K305-15
Manufacturer Part No.
MKX2AW33304J00KSSD
Schukat Part No.
MKPX2N330K305-15
Manufacturer
1.300 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 900 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP suppression capacitor
Class
X2
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
330 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
15 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP suppression capacitor
Series
  • MKP-X2
Product group
  • C5811
Housing
  • radial
Applications
  • Class X2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations: parallel capacitor between phase and neutral or phase and phase, general requirements, peak pulse voltage T 2.5 kV.
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Winding technology, Class X2
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors: metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Reliable recovery behavior
    • High degree of interference suppression due to low-loss construction with low ESR
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 9 mm
Dimension: Height
  • 16 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 330 nF
  • 330
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage AC
  • 305 V
Class
  • X2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm