MKX2AW31504C00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X2 radial 305V 150nF X2 RM15mm
MKPX2N150K305-15MKPX2N150K305-15
Manufacturer Part No.
MKX2AW31504C00KSSD
Schukat Part No.
MKPX2N150K305-15
Manufacturer
4.450 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
150 nF
Pitch
15 mm
Applications
  • Class X2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations: parallel capacitor between phase and neutral or phase and phase, general requirements, peak pulse voltage T 2.5 kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 6 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 150 nF
  • 150
Rated voltage AC
  • 305 V
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm