MKX2AW24702F00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X2 radial 305V 47nF X2 RM7,5mm
MKPX2N047K305-7MKPX2N047K305-7
Manufacturer Part No.
MKX2AW24702F00KSSD
Schukat Part No.
MKPX2N047K305-7
Manufacturer
7.500 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
4.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
Capacity
47 nF
Pitch
7.5 mm
Applications
  • Class X2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations: parallel capacitor between phase and neutral or phase and phase, general requirements, peak pulse voltage T 2.5 kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10.3 mm
Dimension: Width
  • 5.7 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 47 nF
  • 47
Rated voltage AC
  • 305 V
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm