MKX2AW21002C00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X2 radial 305V 10nF X2 RM7,5mm
MKPX2N010K305-7MKPX2N010K305-7
Manufacturer Part No.
MKX2AW21002C00KSSD
Schukat Part No.
MKPX2N010K305-7
Manufacturer
3.600 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 23/2026
1.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 4000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP suppression capacitor
Class
X2
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP suppression capacitor
Series
  • MKP-X2
Product group
  • C5811
Housing
  • radial
Applications
  • Class X2 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations: parallel capacitor between phase and neutral or phase and phase, general requirements, peak pulse voltage T 2.5 kV.
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Winding technology, Class X2
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Conductors: metallized plastic film
    • Terminals made of tinned wire
    • Reliable recovery behavior
    • High degree of interference suppression due to low-loss construction with low ESR
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 4 mm
Dimension: Height
  • 9 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
  • 10
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage AC
  • 305 V
Class
  • X2
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm