MKX14W41006J00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X1 radial 440V 1000nF X1 RM27,5mm
MKPX1-1000N440-27MKPX1-1000N440-27
Manufacturer Part No.
MKX14W41006J00KSSD
Schukat Part No.
MKPX1-1000N440-27
Manufacturer
132 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 162 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 6 or multiple of 6)
Capacity
1.000 nF
Pitch
27.5 mm
Applications
  • Class X1 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, mains parallel capacitors between phase and neutral or phase and phase, use at high peak voltages, pulse peak voltage, max. 4kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 20 mm
Dimension: Height
  • 39.5 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 1.000 nF
Rated voltage AC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs