MKX14W34706B00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X1 radial 440V 470nF X1 RM27,5mm
MKPX1-470N440-27MKPX1-470N440-27
Manufacturer Part No.
MKX14W34706B00KSSD
Schukat Part No.
MKPX1-470N440-27
Manufacturer
408 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 459 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 17 or multiple of 17)
Capacity
470 nF
Pitch
27.5 mm
Applications
  • Class X1 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, mains parallel capacitors between phase and neutral or phase and phase, use at high peak voltages, pulse peak voltage, max. 4kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 11 mm
Dimension: Height
  • 21 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Rated voltage AC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs