MKX14W32205F00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X1 radial 440V 220nF X1 RM22,5mm
MKPX1-220N440-22MKPX1-220N440-22
Manufacturer Part No.
MKX14W32205F00KSSD
Schukat Part No.
MKPX1-220N440-22
Manufacturer
500 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
220 nF
Pitch
22.5 mm
Applications
  • Class X1 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, mains parallel capacitors between phase and neutral or phase and phase, use at high peak voltages, pulse peak voltage, max. 4kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 8.5 mm
Dimension: Height
  • 18.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 220 nF
  • 220
Rated voltage AC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • X1
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm