MKX14W31005B00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X1 radial 440V 100nF X1 RM22,5mm
MKPX1-100N440-22MKPX1-100N440-22
Manufacturer Part No.
MKX14W31005B00KSSD
Schukat Part No.
MKPX1-100N440-22
Manufacturer
3.650 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
Capacity
100 nF
Pitch
22.5 mm
Applications
  • Class X1 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, mains parallel capacitors between phase and neutral or phase and phase, use at high peak voltages, pulse peak voltage, max. 4kV.
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 6 mm
Dimension: Height
  • 15 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Rated voltage AC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • X1
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm