MKX14W21003I00KSSD
WIMA THT MKP suppression capacitor MKP-X1 radial 440V 10nF X1 RM10mm
MKPX1-10N440-10MKPX1-10N440-10
Manufacturer Part No.
MKX14W21003I00KSSD
Schukat Part No.
MKPX1-10N440-10
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
2.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 22 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 50 or multiple of 50)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP suppression capacitor
Class
X1
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
10 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP suppression capacitor
Series
  • MKP-X1
Product group
  • C5823
Housing
  • radial
Applications
  • Class X1 radio interference suppression applications to comply with EMC regulations, mains parallel capacitors between phase and neutral or phase and phase, use at high peak voltages, pulse peak voltage, max. 4kV.
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Winding technology, Class X1
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Metallized coatings
    • Tinned wire terminals
    • Reliable recovery behavior
    • Increased corona inception voltage (partial discharge) due to internal series connection
    • High degree of interference suppression due to low-attenuation design with low ESR
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 13 mm
Dimension: Width
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 12 mm
Pitch
  • 10 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
  • 10
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage AC
  • 440 V
Pulse Rise Time
  • 100 V/µs
Class
  • X1
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm