MKS4J022202D00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 400V 630V 22nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N022K630-7MKS4N022K630-7
Manufacturer Part No.
MKS4J022202D00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N022K630-7
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 22/2026
3.400 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 3500 Pcs.
Capacity
22 nF
Rated voltage DC
630 V
Pitch
7.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10.3 mm
Dimension: Width
  • 4.5 mm
Dimension: Height
  • 9.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 22 nF
  • 22
Rated voltage DC
  • 630 V
Rated voltage AC
  • 400 V
Pulse Rise Time
  • 40 V/µs
Insulation resistance
  • 30.000 MOhm