MKS4J021002B00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 400V 630V 10nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N010K630-7MKS4N010K630-7
Manufacturer Part No.
MKS4J021002B00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N010K630-7
Manufacturer
3.900 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKT capacitor
Dielectric
Metallized PET film
Capacity
10 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
630 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKT capacitor
Series
  • MKS4
Product group
  • C5563
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PET film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric: Polyethylene terephthalate (PET) film
    • Contacts: metallized
    • Terminals: tinned wire
    • Self-healing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 3 mm
Dimension: Height
  • 8.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 10 nF
  • 10
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage DC
  • 630 V
Rated voltage AC
  • 400 V
Pulse Rise Time
  • 40 V/µs
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 30.000 MOhm