MKS4G036805D00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 200V 400V 680nF RM22,5mm AEC-Q200
MKS4N680K400-22MKS4N680K400-22
Manufacturer Part No.
MKS4G036805D00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N680K400-22
Manufacturer
760 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
760 Pcs.
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 760 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 40 or multiple of 40)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKT capacitor
Dielectric
Metallized PET film
Capacity
680 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
400 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
22.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKT capacitor
Series
  • MKS4
Product group
  • C5563
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PET film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric: Polyethylene terephthalate (PET) film
    • Contacts: metallized
    • Terminals: tinned wire
    • Self-healing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 26.5 mm
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 16.5 mm
Pitch
  • 22.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 680 nF
  • 680
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 400 V
Rated voltage AC
  • 200 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs