MKS4G033304F00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 200V 400V 330nF RM15,0mm AEC-Q200
MKS4N330K400-15MKS4N330K400-15
Manufacturer Part No.
MKS4G033304F00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N330K400-15
Manufacturer
3.700 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
1.200 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 1200 Pcs.
Capacity
330 nF
Rated voltage DC
400 V
Pitch
15 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 15 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 330 nF
  • 330
Rated voltage DC
  • 400 V
Rated voltage AC
  • 200 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 30.000 MOhm