MKS4F051006G00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 10µF RM27,5mm AEC-Q200
MKS4U010K250-27MKS4U010K250-27
Manufacturer Part No.
MKS4F051006G00KSSD
Schukat Part No.
MKS4U010K250-27
Manufacturer
372 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 33/2026
198 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 198 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 6 or multiple of 6)
Capacity
10 µF
Rated voltage DC
250 V
Pitch
27.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 31.5 mm
Dimension: Width
  • 17 mm
Dimension: Height
  • 29 mm
Pitch
  • 27.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 10 µF
  • 10
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 3 V/µs