MKS4F041004F00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 1µF RM15,0mm AEC-Q200
MKS4U1.0K250-15MKS4U1.0K250-15
Manufacturer Part No.
MKS4F041004F00KSSD
Schukat Part No.
MKS4U1.0K250-15
Manufacturer
1.900 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1200 Pcs.
Capacity
1 µF
Rated voltage DC
250 V
Pitch
15 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 8 mm
Dimension: Height
  • 15 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 1 µF
  • 1
Capacity unit
  • µF
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 6 V/µs