MKS4F036804D00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 680nF RM15,0mm AEC-Q200
MKS4N680K250-15MKS4N680K250-15
Manufacturer Part No.
MKS4F036804D00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N680K250-15
Manufacturer
800 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 24/2026
1.600 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 1600 Pcs.
Capacity
680 nF
Rated voltage DC
250 V
Pitch
15 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 7 mm
Dimension: Height
  • 14 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 680 nF
  • 680
Capacity unit
  • nF
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs