MKS4F034704C00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 470nF RM15,0mm AEC-Q200
MKS4N470K250-15MKS4N470K250-15
Manufacturer Part No.
MKS4F034704C00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N470K250-15
Manufacturer
3.900 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKT capacitor
Dielectric
Metallized PET film
Capacity
470 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
250 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
15 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKT capacitor
Series
  • MKS4
Product group
  • C5562
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PET film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric: Polyethylene terephthalate (PET) film
    • Contacts: metallized
    • Terminals: tinned wire
    • Self-healing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 18 mm
Dimension: Width
  • 6 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Pitch
  • 15 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 10 V/µs