MKS4F031502E00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 150nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N150K250-7MKS4N150K250-7
Manufacturer Part No.
MKS4F031502E00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N150K250-7
Manufacturer
1.400 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Capacity
150 nF
Rated voltage DC
250 V
Pitch
7.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10.3 mm
Dimension: Width
  • 5 mm
Dimension: Height
  • 10.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 150 nF
  • 150
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs
Insulation resistance
  • 30.000 MOhm