MKS4F024702B00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 160V 250V 47nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N047K250-7MKS4N047K250-7
Manufacturer Part No.
MKS4F024702B00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N047K250-7
Manufacturer
5.100 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 300 Pcs.
Capacity
47 nF
Rated voltage DC
250 V
Pitch
7.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 3 mm
Dimension: Height
  • 8.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 47 nF
  • 47
Rated voltage DC
  • 250 V
Rated voltage AC
  • 160 V
Pulse Rise Time
  • 20 V/µs
Insulation resistance
  • 30.000 MOhm