MKS4D041002F00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 63V 100V 1µF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4U1.0K100-7MKS4U1.0K100-7
Manufacturer Part No.
MKS4D041002F00KSSD
Schukat Part No.
MKS4U1.0K100-7
Manufacturer
1.100 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 33/2026
2.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Capacity
1 µF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
7.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10.3 mm
Dimension: Width
  • 5.7 mm
Dimension: Height
  • 12.5 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 1 µF
  • 1
Capacity unit
  • µF
Rated voltage DC
  • 100 V
Rated voltage AC
  • 63 V
Pulse Rise Time
  • 5 V/µs
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm