MKS4D034702D00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 63V 100V 470nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N470K100-7MKS4N470K100-7
Manufacturer Part No.
MKS4D034702D00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N470K100-7
Manufacturer
3.600 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 34/2026
3.500 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 3500 Pcs.
Capacity
470 nF
Rated voltage DC
100 V
Pitch
7.5 mm
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 7 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Capacity
  • 470 nF
  • 470
Capacity unit
  • nF
Rated voltage DC
  • 100 V
Rated voltage AC
  • 63 V
Pulse Rise Time
  • 9 V/µs
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm