MKS4D031502B00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS4 radial 63V 100V 150nF RM7,5mm AEC-Q200
MKS4N150K100-7MKS4N150K100-7
Manufacturer Part No.
MKS4D031502B00KSSD
Schukat Part No.
MKS4N150K100-7
Manufacturer
6.800 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 500 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKT capacitor
Dielectric
Metallized PET film
Capacity
150 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
100 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
7.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKT capacitor
Series
  • MKS4
Product group
  • C5561
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PET film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric: Polyethylene terephthalate (PET) film
    • Contacts: metallized
    • Terminals: tinned wire
    • Self-healing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 10 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 7 mm
Pitch
  • 7.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 100 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 150 nF
  • 150
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 100 V
Rated voltage AC
  • 63 V
Pulse Rise Time
  • 12 V/µs
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 15.000 MOhm