MKS2C032201B00KO00
WIMA THT MKT capacitor MKS2 radial 40V 63V 220nF RM5,0mm AEC-Q200
MKS2N220K63-5GUMKS2N220K63-5GU
Manufacturer Part No.
MKS2C032201B00KO00
Schukat Part No.
MKS2N220K63-5GU
Manufacturer
5.300 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
2.000 Pcs.
Prices
Manufacturer bundle 2000 Pcs.
Capacity
220 nF
Rated voltage DC
63 V
Pitch
5 mm
Product group
  • C5524
Form of Delivery
  • strapped
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 3 mm
Dimension: Height
  • 7.5 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Capacity
  • 220 nF
  • 220
Rated voltage DC
  • 63 V
Rated voltage AC
  • 40 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm