MKS2C031501A00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS2 radial 40V 63V 150nF RM5,0mm AEC-Q200
MKS2N150K63-5MKS2N150K63-5
Manufacturer Part No.
MKS2C031501A00KSSD
Schukat Part No.
MKS2N150K63-5
Manufacturer
4.100 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 1000 Pcs.
Capacity
150 nF
Rated voltage DC
63 V
Pitch
5 mm
Product group
  • C5523
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 6.5 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Capacity
  • 150 nF
  • 150
Rated voltage DC
  • 63 V
Rated voltage AC
  • 40 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm