MKS2C031001A00KSSD
WIMA THT MKT capacitor MKS2 radial 40V 63V 100nF RM5,0mm AEC-Q200
MKS2N100K63-5MKS2N100K63-5
Manufacturer Part No.
MKS2C031001A00KSSD
Schukat Part No.
MKS2N100K63-5
Manufacturer
26.900 Pcs. in stock
Next Stock Receipt
Week 29/2026
5.000 Pcs.
Planned delivery time
Ø 99 Weeks
Prices
Manufacturer bundle 5000 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 100 or multiple of 100)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKT capacitor
Dielectric
Metallized PET film
Capacity
100 nF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
63 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKT capacitor
Series
  • MKS2
Product group
  • C5523
Housing
  • radial
Applications
  • For general DC applications: bypass, blocking, coupling and decoupling, timing.
Dielectric
  • Metallized PET film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 2Pin
Features
  • • Dielectric: Polyethylene terephthalate (PET) film
    • Contacts: metallized
    • Terminals: tinned wire
    • Self-healing
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 7.2 mm
Dimension: Width
  • 2.5 mm
Dimension: Height
  • 6.5 mm
Wire diameter
  • 0.5 mm
Pitch
  • 5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 125 °C
Climate category IEC
  • 55/100/21
Technical Features
Capacity
  • 100 nF
  • 100
Capacity unit
  • nF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 63 V
Rated voltage AC
  • 40 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs
Reliability
  • 2 fit
Service life
  • 300.000 h
Insulation resistance
  • 1.000 MOhm