MKPFBW52009ED4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 350V 20µF RM52,5mm
MKP4F20U350-52MKP4F20U350-52
Manufacturer Part No.
MKPFBW52009ED4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F20U350-52
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 60 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 60 or multiple of 60)
All prices net plus VAT. We do not deliver to private customers.
Fact Sheet
Type
MKP capacitor
Dielectric
Metallized PP film
Capacity
20 µF
Kapazitätstoleranz [%]
±10
Rated voltage DC
350 V
Assembly Type
THT
Housing
radial
Pitch
52.5 mm
Manufacturer
  • WIMA
Type
  • MKP capacitor
Series
  • MKP4F
Product group
  • C5728
Housing
  • radial
Applications
Dielectric
  • Metallized PP film
Assembly Type
  • THT
Form of Delivery
  • bulk
Connections
  • 4Pin
Features
  • • Filter capacitor
    • Dielectric made of polypropylene (PP) film
    • Electroplated coatings
    • Tinned wire terminals
    • Self-healing
    • High volume capacitance and peak current carrying capacity
    • Long service life
Dimensions and Weights
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 45 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Climate category IEC
  • 55/105/56
Technical Features
Capacity
  • 20 µF
  • 20
Capacity unit
  • µF
Kapazitätstoleranz [%]
  • ±10
Rated voltage DC
  • 350 V
Pulse Rise Time
  • 25 V/µs