MKPFAW52509FD4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 305V 25µF RM52,5mm
MKP4F25U305-52MKP4F25U305-52
Manufacturer Part No.
MKPFAW52509FD4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F25U305-52
Manufacturer
0 Pcs. in stock
Planned delivery time
Ø 20 Weeks
Life Cycle Status
Active
Available on order
Prices
Manufacturer bundle 25 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 25 or multiple of 25)
Capacity
25 µF
Rated voltage DC
305 V
Pitch
52.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 35 mm
Dimension: Height
  • 50 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 25 µF
  • 25
Rated voltage DC
  • 305 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs