MKPFAW52009ED4KSSD
WIMA THT MKP capacitor MKP4F radial 305V 20µF RM52,5mm
MKP4F20U305-27MKP4F20U305-27
Manufacturer Part No.
MKPFAW52009ED4KSSD
Schukat Part No.
MKP4F20U305-27
Manufacturer
40 Pcs. in stock
Prices
Manufacturer bundle 60 Pcs.
Price per 1 Pcs.
Quantity and Options
(at least 5 or multiple of 5)
Capacity
20 µF
Rated voltage DC
305 V
Pitch
52.5 mm
Connections
  • 4Pin
Dimension: Length
  • 57 mm
Dimension: Width
  • 30 mm
Dimension: Height
  • 45 mm
Pitch
  • 52.5 mm
Operating conditions
Operating Temperature Min.
  • -55 °C
Operating Temperature Max.
  • 105 °C
Capacity
  • 20 µF
  • 20
Rated voltage DC
  • 305 V
Pulse Rise Time
  • 15 V/µs